Bandha ta jest w pełni aktywna po zatrzymaniu oddechy, w czasie, gdy zakończymy wydech. Ćwiczenie uddiyana bandhy zaczynamy z praktykować , gdy brzuch jest pusty. Uddiyana bandha działa oczyszczająco przy przeziębieniu i lekkiej grypie. Praktykując uddiyana bandhe , należy oddychać miękko, jak przy oddechu ujjayi.
Jak zacząć?
Siadamy wygodnie, kładziemy obie donie na udach. Przy wdechu kierujemy nieznacznie ku górze, a na wydechu kierujemy wzrok na brzuch i zaokrąglamy plecy. Pępek "wciągamy" do kręgosłupa". Staramy się unieść przeponę ku górze, rozszerzając szeroko żebra. Podbródek powinien być zablokowany (jalandhara-bandha). Następnie rozluźniamy delikatnie przeponę i brzuch, wykonujemy powolny wdech,wcześniej upewniając się, że uwolniliśmy całość powietrza przy wydechu. Na początku wstrzymujemy oddech po uniesieniu przepony na 3-4 sek., z czasem wydłużając do 10 sek.
Jak zamknąć bandhę?
Napieramy jedna dłonią i kolanem do przodu, wyrównując biodra i wypychając boczne mięśnie brzucha na jedną stronę, mięśnie drugiej strony brzucha pozostają wciągnięte. Wykonujemy ruch kilkakrotnie, zmieniać raz po raz strony. Brzuch powinien pozostawać miękki, a ruch powinien być płynny, brzuch powinien falować z jednej strony na drugą, przy naszej już głębokiej praktyce. Odpoczywamy po każdym ćwiczeniu. Na koniec zasysamy obie strony do wewnątrz i uaktywniamy mięsień prosty brzucha. Napinamy obie strony brzucha i wypychamy go centralnie do przodu - to jest zamknięcie uddiyana bandhy.nnie wpływa
Ćwiczenie to ma dobroczynny wpływ na problemy z dolnymi plecami, w momencie , gdy mamy zastój krwi w brzuchu, bólach menstruacyjnych, problemach z trawieniem, nadmiernego pulsowania i ciśnienia w żyle górnej.
Uddiyana bandha w praktyce vinijasy.
W standardowej praktyce nie stosuje się pełnej uddiyana bandhy ani tez jalandhara bandhy. W asztandze stosuje się mula-bandhy. Ruch uddiyany powinno się wykonywać na każdym wdechu (odniża sie przepona i wydłuża kręgosłup), bardzo przydatne w asanach tj. pies z głowa do góry, virabradasasa I. Obniżanie przepony i boczne rozszerzanie żeber na wdechu zwiększa poziom prany, dzięki temu mula-bandha aktywuje się sama.
Dzięki właściwemu oddechowi wszystkie trzy bandhy w sposób naturalny utrzymywane są podczas całej praktyki, nie zaciskajmy ich zbyt mocno, ale nie zapominajmy o nich. oddychajmy płynnie, swobodnie.
0 komentarze :
Prześlij komentarz