Mula-bandha - siła i witalność


Jak  mula bandhę określaną również jako „unoszenie krocza”?
  1. Usiądź wygodnie z prostym kręgosłupem. Przenieś uwagę do miejsca między odbytem a genitaliami i wyobraź sobie, że od środka „zasysasz” je ku górze. Na początku dla rozróżnienia między napięciem a rozluźnieniem, powtarzaj to działanie wraz z wydechem i rozluźniaj na wdechu. Jeśli wyobrażanie sobie „zasysania” nie pomaga, to wyobraź sobie, że od środka chwytasz to miejsce i unosisz je ku górze. Jeśli nadal tego nie czujesz również przejdź do punktu drugiego.
  2. Przejdź do klęku podpartego. Rozluźnij brzuch i wraz z wydechem subtelnie unieś dół brzucha (pod pępkiem) w stronę kręgosłupa, z wdechem rozluźnij. Powtórz kilka razy i zapamiętaj to uczucie kierowania dołu brzucha w stronę kręgosłupa.
  3. Usiądź w wygodnej pozycji z prostymi plecami. Przenieś uwagę do guzów kulszowych z intencja przyciągnięcia jednego do drugiego, bez napinania pośladków. Następnie wraz z przyciąganiem guzów kulszowych do siebie subtelnie pociągnij dół brzucha w stronę kręgosłupa (jak w punkcie 2). Obserwuj co dzieje się z dnem miednicy.
  4. Kontynuując działanie z punktu 3, jednocześnie zasysasz/unosisz punkt między odbytem a genitaliami jak w punkcie 1. Dla lepszego odczucia i świadomego działania na początku wykonuj mula bandhę wraz z wydechem a z wdechem puszczaj luźno. Następnie utrzymuj bandhę zarówno podczas wdechów i wydechów.

Wszystkie te czynności wykonujesz bardzo subtelnie uważnie obserwując ich działanie na wdechu i wydechu. Zapamiętaj odczucia pojawiające się w obrębie miednicy. Następnie wykonujesz mula bandhę w trakcie prostych i znanych ci sekwencjach asan np. powitanie słońca.

Źródło. Autorem tekstu jest Patrycja Gawlińska, która prowadzi bloga joginka.pl

0 komentarze :

Prześlij komentarz