Joga podczas ciąży


Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży jest przeszczęśliwa, ale jednocześnie zaniepokojona. Stają przed nią nowe wyzwania i odpowiedzialność. Od pierwszych chwil ciąży zaczyna się dla kobiety wspaniały czas, z którym wiążą się zmiany fizyczne i emocjonalne dla niej i dla dziecka. Wszystkie mamy chcą zapewnić maleństwu zdrowy i spokojny rozwój. Z własnego doświadczenia wiem, że kobieta chciałaby zadbać o siebie w tym wyjątkowym okresie, ale także o swoje dziecko, zastanawia się, co zrobić,  by to pierwsze spotkanie z bobasem było spokojne i radosne. Każda ciąża jest inna, każda kobieta odczuwa i przeżywa ją na swój własny sposób. Jednak każda z nas wie, że zwiększa się masa ciała, która obciąża stawy i kręgosłup. Płuca i inne narządy są ściskane przez zwiększająca się macicę. Serce pompuje większą ilość krwi, a skóra rozciąga się. Do tego zmiany hormonalne płatają nam figle zmianami nastroju. Tymczasem młoda mama musi stanąć na wysokości zadania, być silna, odporna i dbać o swoje zdrowie.

Jak joga może wspomóc ten wspaniały, ale jakże trudny okres? Jakie wartości daje nam praktyka jogi podczas ciąży?

Systematyczne ćwiczenie  asan  wzmacnia ciało i oczyszcza je z toksyn, stabilizuje pracę narządów wewnętrznych oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Skóra staje się lepiej odżywiona, bardziej elastyczna i wytrzymalsza. Kobieta zyskuje świadomość własnego ciała, stabilność emocjonalną, wewnętrzny spokój i radość życia. Praktyka jogi uczy wczuwania się w potrzeby ciała. Joga wspaniale pomaga podczas porodu, dzięki niej uczymy się oddechu, który później przyspiesza poród, ciało jest lepiej dotlenione, tym samym nasze maleństwo ma więcej tlenu.
Cała akcja porodowa może przebiec naprawdę szybciej.
Ponadto, jeśli regularnie ćwiczymy:
- przygotowujemy stawy i kręgosłup do niesienia powiększającego się ciężaru - zapobiega my związanym z tym bólom pleców,
- ułatwiamy oddychanie i zapewniamy dobry dopływ tlenu dla dziecka
- odciążamy serce,
- regulujemy ciśnienie krwi,
- poprawiamy krążenie krwi oraz trawienie, przez co zapobiegamy występowaniu typowych dla ciąży objawów, takich jak: obrzęki, żylaki, wzdęcia i zgagi,
- pomagamy utrzymać przyrost masy ciała w granicach wymaganej normy,
- uelastyczniamy biodra, miednicę i wnętrza ud,
- pozwalamy skumulować energię.


Akcja porodowa u kobiety, której ciało jest odpowiednio przygotowane przebiega szybciej. Ja całą ciążę ćwiczyłam. Uważam, że dzięki temu moje ciało było lepiej przygotowane do wydania dziecka na świat. Moje mięśnie się uelastyczniły, nauczyłam się odpowiednio oddychać i co istotne zyskałam świadomość własnego ciała. Uważam też, że dzięki regularnym ćwiczeniom łatwiej było na pokonać trudności związane z porodem. Poczucie stabilności pozwala przyszłej mamie przeżywać radośnie okres ciąży, daje pewność siebie i redukuje lęk przed porodem. 

0 komentarze :

Prześlij komentarz