Wiosną organizm próbuje również zgromadzić jak najwięcej zimna, by w ten sposób uzbroić się na nieodległe upalne lato. Ayurveda zaleca, by wiosną dieta była bogata w lekkostrawne posiłki, ciepłe napoje (gorąca woda i herbatki ziołowe) oraz w potrawy ciepłe, lekkie i suche.
Szczególnie częściej powinny na stole pojawiać się potrawy z orkiszu, kaszy gryczanej i jaglanej, quinoi, amarantusa, wszelkie gatunki soczewicy przyprawione np. kozieradką, imbirem, gorczycą, czarnym pieprzem, liściem laurowym, kminkiem indyjskim i niewielką ilością ghee. Poza tym możemy bez ograniczeń przyrządzać potrawy z dodatkiem marchewki, szparagów, zielonych liściastych warzyw, chrzanu, majeranku, kminku, rozmarynu, szałwi, bazylii, tymianku, goździków, papryki, kardamonu, cynamonu oraz świeżych ziół ogrodowych.
Jedyną dozwoloną słodyczą jest miód i najlepiej taki, który jest przynajmniej 6-miesięczny, bo tylko taki dodaje organizmowi energii. Zupy z nowalijek i wiosenne sałatki z dodatkiem dzikich ziół jak pokrzywa, mniszek lekarski i podagrycznik są pomocne w pozbyciu się złogów z organizmu. Procesy oczyszczania mogą być wspomagane również dzięki piciu ziołowych herbatek z czarnego bzu, imbiru, krwawnika i ajwanu (nasion selera). Potrawy ciężkie i oleiste (wilgotne) powinny na czas wiosny zniknąć z naszego menu. Unikać należy też potraw o słodkim i kwaśnym smaku, zaś sól należy używać jedynie w bardzo niewielkich ilościach. Spróbujcie - wiosna to czas odnowy, wiec warto wprowadzić w życie nieco zdrowych zmian.
0 komentarze :
Prześlij komentarz