Czystek - na wirusy i bakterie.




Dziś chciałabym Wam przedstawić CZYSTEK – cudowne zioło o wielu leczniczych właściwościach. Na obecne dni, kiedy za oknem roi się od wirusów, a nasz układ immunologiczny jest bombardowany z każdej strony, czystek będzie zbawieniem.

Dlaczego właściwie czystek?
1. Wzmacnia układ immunologiczny i działa antyoksydacyjnie
 Czystek zawiera imponujące ilości polifenoli. Polifenole, czyli witaminy XXI wieku (witamina P), są związkami fenolowymi, które działają antyoksydacyjnie i wzmacniająco na naszą odporność. Są dobrym "lekiem" na opryszczkę, grypę, drożdżycę czy boreliozę. Działają w ten sposób, że osłaniają komórkę i unieszkodliwiają wolne rodniki. Jest to poniekąd właściwość także antybiotyczna: bakterie, wirusy czy drobnoustroje "sklejają się" z polifenolami, dzięki czemu nie są w stanie połączyć się z błoną komórkową, którą mogłyby uszkodzić. Tym samym, proces starzenia się organizmu również zostaje opóźniony.

2. Nie zawiera substancji psychoaktywnych
Susz z czystka nie zawiera teiny, teofiliny, teobrominy. Napar z czystka z powodzeniem może pić każdy: dzieci od trzeciego roku życia, kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby starsze. Jedyne co możemy poczuć po wypiciu naparu z czystka, to lekkie uczucie suchości w ustach - efekt działania składników antywirusowych. Ważne, żeby susz czystka pochodził z kontrolowanych upraw i składał się niemal w całości z suszonych listków i kwiecia. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie odpowiedni smak i dawkę dobroczynnych właściwości.

3. Usuwa metale ciężkie z organizmu
Organizm palaczy oraz osób pracujących w zanieczyszczonym środowisku, narażony jest na kumulowanie się rtęci, ołowiu, kadmu. Nadmiar metali ciężkich w tkankach może grozić zaburzeniem ich pracy i nieprawidłowym rozwojem. Czystek wiąże te toksyczne substancje i usuwa je z organizmu.

4. Wpływa na higienę jamy ustnej i działa alkalizująco
Działanie antybakteryjne czystka wpływa również na stan zdrowotny jamy ustnej – niszczy drobnoustroje i ma działanie lekko wybielające. Dlatego warto profilaktycznie przepłukiwać usta naparem z czystka (w taki sam sposób, w jaki płucze się zęby płynem antybakteryjnym).
Warto wiedzieć, że napar z czystka, podobnie jak inne herbaty ziołowe odkwasza organizm, czyli działa alkalizująco na krew, co jest bardzo wskazane w diecie wysokobiałkowej osób odchudzających się i aktywnych.

5. Zmienia zapach naszego ciała
Najprawdopodobniej ta właściwość jest spowodowana umiejętnością usuwania toksyn z organizmu. Najczęściej to one powodują nieprzyjemny zapach naszego potu. Po kilku tygodniach regularnego stosowania czystka, wydzieliny ciała są znacznie łagodniejsze w odbiorze, można więc uznać, że działają lepiej niż antyperspirant, ponieważ rozprawiają się z przykrym zapachem "od wewnątrz".

Jaki wybrać i jak stosować czystek

Żeby czystek był rośliną, która rzeczywiście nam służy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów:
1  1. Najlepszy jest susz cięty, nie mielony, powinien zawierać możliwie jak najmniej gałązek, które nie mają takiej wartości, jak liść.
2 2.Warto zainwestować w czystek bio/ekologiczny, z upraw kontrolowanych - jest najmniej zanieczyszczony toksycznymi związkami. Może taki produkt jest nieco droższy, ale mamy wówczas pewność, skąd został pozyskany.
3 3. Napar z czystka powinien być pity regularnie i przez długi czas, najlepiej przy każdej sposobnej okazji, wtedy zaczniemy odczuwać korzyści z jego stosowania.

Jak przygotować napar z czystka

Napar z czystka przygotowuje się jak typową herbatę ziołową – czubatą łyżeczkę czystka zalewa się wrzątkiem i pozostawia pod przykryciem na około 10 minut. Napój można posłodzić miodem, stevią lub skropić sokiem z cytryny, a latem schłodzony podawać z kostkami lodu i liściem mięty.

0 komentarze :

Prześlij komentarz