Zdrowy kręgosłup, czyli praca z rusztowaniem ciała


"Masz tyle lat, ile ma twój kręgosłup" - mówi stare chińskie powiedzenie. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, pracujemy w stresie, przy komputerze, nie uprawiamy sportu, to spokojnie możemy dodać sobie kilka lat do naszego wieku biologicznego.
Bóle kręgosłupa, wady postawy, skrzywienia to w dzisiejszych czasach bardzo często spotykane zjawisko. Joga pomaga korygować wady postawy, zmniejszać bóle w kręgosłupie, uelastycznia go, poprawia krążenie krwi w tym obszarze, a także wzmacnia grupę mięśni powiązane ze schorzeniami kręgosłupa.
Ciało jest tak zbudowane, że dysponuje szerokim zakresem ruchów kończyn i kręgosłupa. Niedostatecznie jednak wykorzystujemy ten potencjał, ponieważ nie wszyscy jesteśmy go świadomi i dopuszczamy, aby więzadła stawów i kręgosłupa oraz mięśnie sztywniały wskutek ich nieużywania. Kręgosłup może być zginany, prostowany, zginany na boki i kołysany w różnych ruchach złożonych. Zakres ruchomości kręgosłupa zależy od trzech czynników:
- guzowatej budowy kręgów
- długości więzadeł kręgosłupa
- stanu mięśni antagonistycznych

Poniżej zilustruje asany, które wykorzystują maksymalny potencjał ruchów zdrowego kręgosłupa i miednicy. Giętkość kręgosłupa jest różna u rożnych osób, także od stopnia jego wyćwiczenia, dlatego nie należy się przejmować, jeśli niektórych z nich nie jesteśmy w stanie wykonać. Praktyka stwarza więź między nami, a naturalną giętkością ciała, także wszystko w swoim czasie. Istnieją bardzo różne pozycje, które wspomagają pracę naszego kręgosłupa, ale o tym w specjalnych, kolejnych postach poświęconych naszemu kręgosłupowi.

Pozycja Dziecka - Balasana


Zapewnia rusztowaniu skłon do przodu o 110 stopni. Ta asana rozluźnia więzadła kręgosłupa, rozciąga mięśnie pleców i zmniejsza ucisk na lędźwiowe krążki międzykręgowe, zawsze wywierany w pozycji stojącej ciała.

Pozycja Trójkąta - Trikonasana


Ta sana powoduje skłon boczny całego kręgosłupa maksymalnie do 85 stopni (lędźwiowy 20 stopni, piersiowy 20 stopni, szyjny 35-45 stopni) Naciągają się wszystkie więzadła boczne i mięśnie.

Pozycja - Odmiana Koła  - Eka Pada Urdhva Dhanurasana



Asana ta powoduje maksymalny skłon do tyłu o 140 stopni (szyja 75 stopni,okolica piersiowo-lędźwiowa 65 stopni). Biorą w tym udział mięśnie zginające plecy, podtrzymujące nogę i nadgarstki oraz mięśnie prostujące ramiona i uniesioną nogę.

Pozycja Martwe Ciało - Savasana

Savasana uwalnia kręgosłup od napięć i przywraca jego naturalną symetrię. Miednica jest wysunięta w górę co pozwala na rozwieranie się jej z boków pod wpływem siły ciężkości. Żadne siły nie działają wtedy na krążki międzykręgowe.

Pozycja uwalniająca od wzdęcia

Asana nachyla miednicę i zgina nogi w biodrach, niezależnie od stawu krzyżowo- biodrowego. maksymalne odchylenie miednicy wynosi 30 stopni.

Pamiętajmy, że kręgosłup podtrzymuje nasz tułów i głowę. y Nie musimy praktykować jogi, możemy równie dobrze pływać, chodzić na pilates czy wspomóc się ćwiczeniami fitness. Ważne, żeby kręgosłup zyskał swoją naturalną giętkość. 
Kręgosłup to siła i witalność, w którego wnętrzu znajduje się rdzeń kręgowy, z którego wychodzą się z kolei wiązki przewodów (nerwów) zasilające nasze ręce, nogi, tułów. Dbajmy zatem o nasze rusztowanie, by służyło nam jak najdłużej.


0 komentarze :

Prześlij komentarz